Tykwa to roślina jednoroczna, więc dla mnie sadzenie stało się już rytuałem. Tykwa jest ciepłolubna, więc powinna rosnąć w nasłonecznionym miejscu, ale jednocześnie osłoniętym od wiatru. Przedstawiciele tego gatunku pochodzą z Afryki i Azji, jednak w drodze ewolucji bardzo dobrze sobie radzą również w naszych warunkach klimatycznych.
Postaram się opisać najistotniejsze kwestie związane z uprawą:
- Jakość nasion
- Wysiew
- Przygotowanie gruntu
- Pielęgnacja tykwy
- Zbiory
Jakość Nasion
Najlepsze nasiona uzyskamy ze zdrowych i w pełni zdrewniałych tykw. Najlepiej gdy tykwy nie były suszone na zewnątrz i przetrwały zimę w domu. Zawsze wybieram najlepsze okazy z grubą skorupą w celu idealnego suszenia na nasiona. Uzyskane w ten sposób ciemnobrązowe, grube i pełne nasiona są najlepszym materiałem genetycznym, wtedy mamy pewność, że wykiełkują, a sadzonki będą zdrowe i silne.
Różnej jakości nasiona tykwy
Wysiew
Tykwę można siać na dwa sposoby: na początku kwietnia w szklarni lub w maju bezpośrednio do gruntu. Bardzo ważne jest, aby miejsce wysiewu było ciepłe. Wtedy mamy pewność, że nasiona otworzą się, a nie zgniją w zimnej ziemi. Przed wysiewem warto jest namoczyć nasiona lub nawet skiełkować nasiona np. w mini szklarni ze słoika, a przy bardzo twardych nasionach zastosować skaryfikację (przecięcie końcówki nasionka).
Skaryfikacja nasiona tykwy Mini szklarnia do kiełkowania Sianie tykwy
Przygotowanie gruntu
Tykwy lubią luźną i żyzną ziemię, więc przyda się glebogryzarka i odpowiednie nawożenie. Dobrze oczyszczona z chwastów działka to gwarancja spokoju na cały sezon. Istotny jest także dostęp do wody. Gdy lato jest suche konieczne jest nawadnianie sadzonek (tykwa to w 90% woda), w przeciwnym razie owoce będą malutkie. Kolejną kwestią jest sposób prowadzenia uprawy. Tykwy lubią się wspinać, więc można (ale nie trzeba) przygotować dla nich specjalne podpory.
Spulchnianie i odchwaszczanie gruntu Przygotowanie podpór pod tykwy
Pielęgnacja tykwy
Tykwy nie wymagają specjalnego traktowania. Najistotniejsze jest tutaj odpowiednie nawadnianie sadzonek przy suszy (nie należy z tym przesadzać, gdyż tykwy mogą popękać!). Do zabiegów pielęgnacyjnych zaliczyć można również podcinanie pędów w celu osiągnięcia owoców bardzo dużych rozmiarów. A także delikatne ręczne zapylanie kwiatów żeńskich (przy braku owadów).
Podlewanie tykwy przy dużych upałach to istotna kwestia Przerywanie pędów tykwy Kwiat żeński z widocznym owocnikiem
Zbiory
Tykwy możemy zebrać późną jesienią, gdy całkowicie przestaną rosnąć. Dokładnie widać to po zasychających pędach oraz liściach. Podczas zbiorów warto od razu zrobić selekcję dojrzałości owoców i wyrzucić te bardzo miękkie.
Uschnięte pędy i liście tykw to pora zbiorów Zebrane tykwy należy poddać selekcji Świeże tykwy mogą być piękną jesienną dekoracją