Czas zbioru Tykwy

Kiedy zbierać tykwy z uprawy?

Tykwy należy zbierać, kiedy osiągną pełną dojrzałość, czyli w okolicach końca października. Aby szybko sprawdzić, czy tykwa jest już gotowa do zbioru wystarczy spojrzeć na liście i pędy. Kiedy faza wzrostu tykwy się zakończy, jej łodygi stają się suche i sztywne. Jeśli łodyga jest zdrewniała, bez wahania można zbierać plony. Tykwa ze zdrewniałą łodygą już więcej nie urośnie, więc można uporządkować uprawę.

Czy przymrozek uszkodzi tykwy?

Tykwa prowadzi wegetację również jesienią, praktycznie aż do pierwszych przymrozków. Ze zbiorem tykwy nie musimy się jednak spieszyć, by zdążyć przed pierwszym jesiennym przymrozkiem. Tak naprawdę, możemy je nawet pozostawić na polu przez całą zimę. Wszystkie tykwy, które zdążyły dojrzeć z powodzeniem wyschną. Natomiast te które, nie zdążyły zdrewnieć po prostu zgniją.

Jak przechowywać zebrane tykwy?

Metoda przechowywania/suszenia tykwy zależy od rezultatu jaki chcemy uzyskać. Jeżeli zależy nam na szybkim efekcie i jednolitym wybarwieniu tykwy to taki okaz należy okorować i suszyć w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu. Sprawdza się to przy niewielkim zbiorze, ale może przysporzyć kilku problemów np. pękanie, zapadanie lub pleśnienie. Najmniej kłopotliwe, ale za to trwające najdłużej jest pozostawienie tykw na zewnątrz np. pod przewiewną wiatą. Skórka tykwy będzie gniła i odbarwiała powierzchnię owocu, ale wszystkie zdrewniałe tykwy bez problemu wyschną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MENU