Różnorodność tykwy

Od maleństwa do giganta… Każda odmiana rządzi się swoimi prawami, dlatego chciałabym chociaż trochę przybliżyć ten temat. Będzie o wielkości oraz kształtach. Duże, małe, okrągłe czy podłużne… tykwy są niesamowite w swojej różnorodności!

Kształty tykw

Odmian tykw jest na prawdę mnóstwo! Myślę, że ponad 60 to dobra liczba. Przez moją uprawę przewinęły się różne kształty i dalej eksperymentuję. Niektóre zagościły u mnie na stałe, a niektóre pojawiły się tylko raz. Spośród tych wszystkich odmian wybrałam kilka, które idealnie sprawdzają się na lampy. Przedstawiam listę wraz z przykładami wykonanych przeze mnie lamp:

 • Wine Kettle – tykwa w kształcie “bałwanka” [1] – przykład
 • Birdhouse itp. – pękaty kształt z wydłużoną górą [2] – przykład
 • Maczugi – podłużne tykwy o kształcie spadającej kropli [3] – przykład
 • Tobaccobox – pękate tykw w kształcie spłaszczonej kropli [4] – przykład
 • Canteen – kształt spłaszczonej piłki [5] – przykład
 • Kobra – bałwanek z długą szyją [6] – przykład
 • Basketball – kształt kuli [7 ]- przykład
 • Kettle – kształt gruszki [8] – przykład
 • BushelBasket – kształt spłaszczonej gruszki [9] – przykład

Wiadomo, że tykwa jest tworzona przez naturę, więc nie ma tutaj miejsca na “kopiuj i wklej”. Zatem każda odmiana rodzi podobne, ale nie identyczne owoce. Co jest zaletą twórczą, ale również wyzwaniem przy kompletowaniu podobnych do siebie okazów.

Wielkość tykw

Ciężko wyobrazić sobie daną tykwę mając tylko jej wymiary, dlatego myślę, że najlepiej będzie ją porównać do piłki nożnej. Czasami wymiar średnicy jest trochę inaczej wyobrażany, ponieważ np. piłka do koszykówki ma średnicę ok 23 cm, a jako bryła wydaje się dość spora. Tak samo jest z tykwami. W odniesieniu do rozmiarów średnicy podzieliłam tykwy na cztery ogólne kategorie:

 • małe – poniżej fi 23 cm – jako abażury do małych lamp stojących i kinkietów;
 • standardowe – fi ok 23 cm – wielkość zbliżona do piłki nożnej, wykorzystywane często na komplety oraz powszechnie na pojedyncze lampy;
 • duże – fi ok 30 cm – pojedyncze oryginalne egzemplarze o przeróżnych kształtach;
 • bardzo duże – fi powyżej 30 cm – wyjątkowe i rzadkie okazy na nieszablonowe lampy.

Często posługuję się określeniem “standardowa”, najbardziej powszechna i typowa tykwa na mojej uprawie – czyli tykwa w rozmiarze zbliżonym do piłki nożnej (okręgi na zdjęciach). Z takiego rozmiaru przeważnie powstają komplety lamp, ponieważ najłatwiej jest je dobrać kształtem i wielkością.

Czasami udaje się wyhodować coś na prawdę dużego. Tykwy o bardzo dużym rozmiarze to prawdziwe wyjątki w naszym klimacie, więc zawsze mnie ogromnie cieszy chociażby jeden okaz na uprawie. Zasługują zatem na wyjątkowe traktowanie i czekają na oryginalne projekty.

Oprócz średnicy jest jeszcze wysokość tykwy, bo nie wszystkie okazy są okrągłe. Te bardziej wydłużone kształtem tykwy świetnie sprawdzają się jako lampy stojące. Standardowa tykwa jest wysokości 0.5l butelki. Czasami udaje się pozyskać z uprawy bardzo długie tykwy, o rozmiarze nawet 100cm (tykwy maczugi), jednak nie zawsze nadają się na lampy.

Mniejsze, a także bardziej “dziwaczne” tykwy wykorzystuję na przeróżne ozdoby. Nie marnują się i zawsze mam pomysł by je twórczo przemienić w jakąś ozdobę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MENU