Suszenie Tykwy
Suszenie tykwy

W tym poście postaram się podsumować całą moją wiedzę na temat suszenia tykwy. Będzie o metodach suszenia, najczęściej spotykanych problemach oraz sposobie ich zapobiegania. Zapraszam!

Metody suszenia tykwy

Jest wiele metod suszenia tykw. Od bardzo szybkich (np. solenie okorowanej tykwy) po dość długie trwające nawet kilka miesięcy. Skoro tutaj trafiłeś/aś zapewne szukasz najbardziej sprawdzonego sposobu na bezproblemowe ususzenie owocu. Przedstawię zatem dwie, moim zdaniem, najlepsze metody.

  • Zimowe suszenie tykw na zewnątrz – najdłuższy proces;
  • Suszenie tykwy w ciepłym i przewiewnym miejscu – szybki proces, jednak może być trochę problematyczny.

Zimowe suszenie tykw na zewnątrz

Tykwy bez problemu mogą suszyć się całą zimę na zewnątrz. Nie skrobiemy ich jednak! Skórka zabezpiecza tykwy przed gniciem wewnątrz owocu. Tak na prawdę to ona bierze wszystko na siebie. Zgniłą i zaschniętą skórkę należy namoczyć w ciepłej wodzie. Tykwa będzie wypływała, więc trzeba przyłożyć ją czymś ciężkim np. kamieniem. Można również owinąć tykwę namoczoną ściereczką i poczekać. Po chwili rozmokniętą skórkę można usunąć szczoteczką, druciakiem bądź tępym nożem. To wszystko! Tykwa jest piękna, żółciutka i czyściutka. Po takim suszeniu na powierzchni tykwy pozostaną przebarwienia, ale myślę, że to tylko dodaje im uroku.

Minus takiego suszenia to czas… Jak możecie się domyślać, wysuszenie tykwy w zimowych warunkach pogodowych trwa znacznie dłużej niż suszenie w ciepełku. Ile dokładnie to zależy od wielkości tykwy i może trwać nawet do wiosny.

Suszenie tykw w pomieszczeniu

Do takiego suszenia wybieramy wyłącznie w pełni zdrewniałe tykwy (o ocenie dojrzałości tykwy przeczytasz tutaj). Pozostałe możemy zostawić do suszenia na zewnątrz. Tykwy układamy (na drewnianych deseczkach lub wieszamy) w suchym, ciepłym a jednocześnie przewiewnym pomieszczeniu, jednak nie bezpośrednio przy źródle ciepła. Nie suszymy wszystkich tykw w jednym miejscu, ponieważ “parując” spowodują znaczny wzrost wilgotności i zaczną pleśnieć. Można przyspieszyć proces suszenia i okorować tykwy (zeskrobać woskową skórkę). Ta metoda jest szybsza, jednak mogą tutaj wystąpić pewne problemy:

  • gnicie
  • pleśń
  • pękanie

Co zrobić gdy tykwa zaczyna gnić?

Tykwa zgnije jeżeli była niedojrzała. Skorupa robi się miękka i zapada się. Duża wilgotność tylko przyspiesza ten proces. Dojrzała tykwa nie zgnije, więc wszystkie niedojrzałe tykwy po prostu wyrzuć z pomieszczenia. Jeżeli okazałoby się, że któraś z wyrzuconych tykw jednak była dojrzała to z powodzeniem wyschnie na zewnątrz przez zimę.
Gnijące tykwy

Co zrobić gdy na tykwie pojawia się pleśń?

Tykwy pleśnieją przeważnie z powodu złych warunków suszenia (duża wilgotność powietrza). Zdarza się również, że tykwę “złapał” przymrozek i w tym miejscu najczęściej pojawia się pleśń (spowodowana zmiękczeniem naskórka). Jeżeli tykwa zaczyna pleśnieć trzeba zapewnić jej suche i wentylowane miejsce oraz przetrzeć ją np. domowym środkiem pleśniobójczym (wodą z octem). Czynność powtarzać, aż do uzyskania pozytywnych rezultatów.
Pleśń na tykwie

Dlaczego tykwa pęka i deformuje się podczas suszenia?

Tykwy deformują się ponieważ zbyt szybko odparowują wodę. Mogą być dwie przyczyny tego stanu. Pierwsza to zbyt cienkie ścianki owocu. Jeżeli tykwy zostały oskrobane to niestety nie da się ich uratować. Druga przyczyna to za mocne źródło ciepła.  Nawet grubościenna tykwa może popękać gdy jest jej za gorąco.
Tykwy zdeformowane podczas suszenia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MENU