Uprawa Tykwy

Tykwa to roślina jednoroczna, więc dla mnie sadzenie stało się już rytuałem. Tykwa jest ciepłolubna, więc powinna rosnąć w nasłonecznionym miejscu, ale jednocześnie osłoniętym od wiatru. Przedstawiciele tego gatunku pochodzą z Afryki i Azji, jednak w drodze ewolucji bardzo dobrze sobie radzą również w naszych warunkach klimatycznych.

Postaram się opisać najistotniejsze kwestie związane z uprawą:

  • Jakość nasion
  • Wysiew
  • Przygotowanie gruntu
  • Pielęgnacja tykwy
  • Zbiory

Jakość Nasion

Najlepsze nasiona uzyskamy ze zdrowych i w pełni zdrewniałych tykw. Najlepiej gdy tykwy nie były suszone na zewnątrz i przetrwały zimę w domu. Zawsze wybieram najlepsze okazy z grubą skorupą w celu idealnego suszenia na nasiona. Uzyskane w ten sposób ciemnobrązowe, grube i pełne nasiona są najlepszym materiałem genetycznym, wtedy mamy pewność, że wykiełkują, a sadzonki będą zdrowe i silne.

Wysiew

Tykwę można siać na dwa sposoby: na początku kwietnia w szklarni lub w maju bezpośrednio do gruntu. Bardzo ważne jest, aby miejsce wysiewu było ciepłe. Wtedy mamy pewność, że nasiona otworzą się, a nie zgniją w zimnej ziemi. Przed wysiewem warto jest namoczyć nasiona lub nawet skiełkować nasiona np. w mini szklarni ze słoika, a przy bardzo twardych nasionach zastosować skaryfikację (przecięcie końcówki nasionka).

Przygotowanie gruntu

Tykwy lubią luźną i żyzną ziemię, więc przyda się glebogryzarka i odpowiednie nawożenie. Dobrze oczyszczona z chwastów działka to gwarancja spokoju na cały sezon. Istotny jest także dostęp do wody. Gdy lato jest suche konieczne jest nawadnianie sadzonek (tykwa to w 90% woda), w przeciwnym razie owoce będą malutkie. Kolejną kwestią jest sposób prowadzenia uprawy. Tykwy lubią się wspinać, więc można (ale nie trzeba) przygotować dla nich specjalne podpory.

Pielęgnacja tykwy

Tykwy nie wymagają specjalnego traktowania. Najistotniejsze jest tutaj odpowiednie nawadnianie sadzonek przy suszy (nie należy z tym przesadzać, gdyż tykwy mogą popękać!). Do zabiegów pielęgnacyjnych zaliczyć można również podcinanie pędów w celu osiągnięcia owoców bardzo dużych rozmiarów. A także delikatne ręczne zapylanie kwiatów żeńskich (przy braku owadów).

Zbiory

Tykwy możemy zebrać późną jesienią, gdy całkowicie przestaną rosnąć. Dokładnie widać to po zasychających pędach oraz liściach. Podczas zbiorów warto od razu zrobić selekcję dojrzałości owoców i wyrzucić te bardzo miękkie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MENU